World Missionary Press

Ndihme Nga Lart - Albanian

Bookmark and Share  Gjoni 10:27, 28
Jezusi:  "Siē u thashė, delet e mia e dėgjojnė zėrin tim dhe mė vijnė pas, edhe unė i njoh dhe u jap atyre jetė tė pėrjetshme, prandaj ato nuk do tė humbasin kurrė nė jetė dhe s'ka pėr t'i rrėmbyer asnjeri nga dora ime."


FJALA E PERENDISE — 1

2 Timotheut 3:16
I tėrė Shkrimi i shenjtė ėshtė frymėzuar nga Perėndia dhe mund tė pėrdoret me fitim pėr mėsim, pėr korrigjimin e gabimeve dhe mėsimit tė rremė, qė tė bėjme njė jetė qė i pėlqen Atij.

Hebrenjve 4:12
Sepse fjala e Perėndisė ėshtė e gjallė, ėshtė e punės dhe ėshtė mė e mprehtė se ēdo thikė me dy presa. Ajo depėrton deri nė thellėsi tė shpirtit e frymarrjes, tė nyjeve e tė palcės dhe zgjon nė kėtė mėnyrė kujtimet e mendimet e zemrės.

Gjoni 6:63
Fryma ėshtė ajo qė jep jetė, trupi nuk vlen asgjė; kėto fjalė qė po ju them janė tė frymėzuara nga Shpirti dhe sjellin jetė.

Mateu 22:29
Dhe Jezusi iu pėrgjigj atyre: "Gaboheni rėndė sepse nuk e kuptoni as Shkrimin e shenjtė e as fuqinė e Perėndisė."

Luka 21:33
Qielli e toka do tė shkojnė, kurse fjalėt e mia do tė mbeten.

2 Pjetri 1:21
Sepse kurrė nuk erdhi ndonjė profeci nga dėshira e njeriut, por vetėm me nxitjen e Shpirtit tė shenjtė, folėn njerėzit e shenjtė tė Perėndisė.


DASHURIA E PERENDISE — 2

Romakėve 5:8
Zoti tregoi dashurinė e Tij, kur Krishti vdiq pėr ne, mbasi ne ishim mėkatarė.

Gjoni 13:1
Qė pėrpara sė kremtes sė pashkėve, Jezusi e kuptoi se erdhi ora tė ndahet nga kjo botė dhe tė shkonte tek Ati. Ai i deshte njerėzit e kėsaj bote dhe i deshi ata gjer nė fund.

Zbulesa 1:5
Jezu Krishti ėshtė dėshmitari besnik , i pari qė ėshtė ringjallur nga vdekja dhe zot i mbretėrve tė tokės dhe ai qė na deshi dhe na lau mėkatet tona me gjakun e tij.

1 Gjoni 4:8,9
Ai qė nuk ka dashuri, nuk ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuria. Mbi kėtė u shfaq dashuria e Perėndisė pėr ne, Perėndia, Birin e tij tė vetėlindur e dėrgoi nė botė qė tė rrojmė me ndihmėn e tij.

Gjoni 3:16
Se Zoti aq shumė e deshi botėn, sa qė e dha Birin e tij tė vetėm, qė tė mos humbasė asnjeri qė i beson Atij, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.


HYJNIA E KRISHTIT — 3

Gjoni 14:9,10a
Jezusi i tha: "Kam kaq kohė me ty, Filip, dhe ende nuk mė njeh? Ai qė mė ka parė mua, ka parė edhe Atin. Si mund tė thuash atėherė:`Na e trego Atin.'? A nuk beson ti se unė jam tek Ati dhe Ati ėshtė tek unė?"

Gjoni 1:1,14
Qė nė fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte me Perėndinė, dhe Fjala ishte vetė Perėndi... Dhe Fjala u bė njeri dhe qėndroi ndėr ne (dhe ne pamė lavdinė e tij, lavdi porsi ajo e tė vetėlindurit prej Atit) plot me madhėshti e vėrtetėsi.

Mateu 1:22,23
E gjithė kjo ndodhi, qė tė pėrmbushet fjala e Zotit e thėnė nėpėrmjet profetit, i cili thotė: "Ja virgjėresha qė do tė mbetet shtatzėnė dhe do tė lindė djalė, i cili do tė quhet Emanuel" qė do tė thotė - Perėndia bashkė me ne.

1 Timotheut 3:16
Askush nuk mund ta mohojė: e madhe dhe e pashoqe ėshtė e vėrteta qė na ka bėrė tė njohur Perėndia. Nė botė u paraqit si njeri, kurse nė qiell Perėndia e deklaroi fitimtar - Kėshtu Jezusi iu paraqit engjėjve dhe iu njoftua kombeve tė botės. Gjithkund nė botė u pranua me besim, kurse nė qiell u pranua me nderin mė tė lartė.


JEZUSI - BIRI I PERENDISE — 4

Mateu 3:17
Dhe ja njė zė nga qielli thoshte: "Ky ėshtė Biri im i dashur, i zgjedhuri im."

Mateu 17:5
Nė kohėn kur ai po fliste, njė re e shndritshme i mbuloi ata dhe njė zė nga reja u dėgjua qė thoshte: "Ky ėshtė biri im i dashur, i Zgjedhuri im. Atė dėgjojeni."

Luka 1:35
Dhe engjėlli iu pėrgjigj: "Shpirti i shenjtė do tė zbresė mbi ty dhe fuqia e tė lartit do tė hijeshojė ty. Prandaj ajo foshnje e shenjtėruar qė do tė lindėsh ti, do tė quhet Biri i Perėndisė."

Kolosianėve 2:9
Sepse trupi i tij ėshtė plot hirėsi.

1 Gjoni 4:15
Kush pranon se Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė, jeton nė Perėndinė dhe Perėndia jeton nė tė.

Gjoni 10:36,37
Pėr atė qė e shenjtėroi Ati dhe e dėrgoi nė botė, ju thoni shan Zotin, sepse thash, Jam i Biri i Perėndisė?

Nė qoftė se ato qė bėj unė nuk janė vepra tė t'im Ati, mos mė besoni.


JEZUSI NA TREGON SE KUSH ESHTE AI — 5

Gjoni 11:25
Jezusi i tha: "Unė jam i ringjalluri dhe jeta, ai qė mė beson, edhe i vdekur do tė rrojė."

Gjoni 9:5
Sa tė jem nė kėtė botė, jam drita e saj.

Gjoni 8:23
Dhe ai u tha atyre: "Ju i pėrkisni tokės,kurse unė i pėrkas qiellit. Ju i takoni kėsaj bote; kurse unė jo."

Gjoni 8:58
Jezusi u tha atyre: "E vėrteta ėshtė kjo qė po ju them: Para se tė lindte Avrami, UNE JAM (Zot)."

Gjoni 10:7
Atėherė Jezusi u tha atyre sėrish: "E vėrteta ėshtė kjo qė po ju them: unė jam dera pėr delet."

Gjoni 6:35
Dhe Jezusi u tha atyre: "Unė jam buka e jetės; ai qė vjen tek unė, nuk do tė ketė mė uri; dhe ai qė beson tek unė, nuk do tė ketė mė etje."

Gjoni 13:13
Ju mė quani Mėsues dhe Zot. Mirė thoni, sepse unė jam ai."


DISA NGA ĒUDIRAT QE KA BERE JEZUSI — 6

Mateu 14:19-21
Ai i dha urdhėr popullit tė uleshin mbi bar. Pastaj i mori tė pesė bukėt e dy peshqit, ngriti sytė lart nga qielli e i bekoi. I ndau bukėt copė-copė, ua dha nxėnėsve dhe ata ia ndanė turmės. Tė gjithė hėngrėn dhe u ngopėn. Nxėnėsit madje mbushėn 12 shporta nga ato qė tepruan. Rreth pesė mijė burra kishin ngrėnė, gjithashtu gratė e fėmijėt.

Luka 5:4-6
Kur mbaroi sė foluri, i tha Simonit: "Dil nė ujrat e thella, dhe hidhi rrjetat pėr tė zėnė peshk." Simoni iu pėrgjigj: "Mėsues, ne u lodhėm gjithė natėn, dhe nuk zumė gjė. Por pėr fjalėn tėnde, pėrsėri do t'i hedh rrjetat." Pasi bėri kėshtu, zunė aq shumė peshq,saqė rrjetat filluan tė griseshin.

Mateu 20:30,34
Dy tė verbėr, qė rrinin pranė rrugės, kur dėgjuan se aty po kalonte Jezusi, bėrtitėn: "O Zot, Biri i Davidit,ki mėshirė pėr ne."... Jezusi pati mėshirė pėr ta dhe ua preku sytė. Dhe ata menjėherė kur hapėn sytė, panė dritė dhe vajtėn pas tij.


JEZU KRISHTI ESHTE KRIJUES DHE ZOT — 7

Gjoni 1:3
Tė gjitha u krijuan me anė tė tij; asgjė nuk u bė pa veprimin e tij.

Kolosianėve 1:16
Me anė tė tij u krijua gjithėsia, gjithēka qė jeton nė qiell dhe nė tokė, gjithēka e dukshme dhe tė gjitha fuqitė dhe sundimtarėt e padukshėm. Gjithēka u krijua nga ai dhe pėr tė.

1 Korintasve 1:9
Vetė Perėndia ju ka thirrur tė jeni tė lidhur pėrgjithmonė me Birin e tij, Jezusin, dhe Ai e mban fjalėn.

Apostujve 2:36
Le ta dinė, pra, fort mirė tė gjithė njerėzit nė Izrael, se kėtė Jezus, tė cilin ju e kryqėzuat, Perėndia e bėri Zot edhe Krisht.

Hebrenjve 1:2
Perėndia....gjatė kohėve tė fundit na ka folur me anė tė Birit, tė cilin e bėri trashėgimtar tė tė gjithėve, dhe nėpėrmjet tij krijoi gjithėsinė.

Romakėve 14:9
Nė tė vėrtetė, Krishti vdiq dhe u ringjall nga tė vdekurit, qė tė bėhet Zot i tė gjallėve dhe i tė vdekurve.


JEZU KRISHTI ESHTE GJYKATES I TE GJITHEVE — 8

Mateu 25:32
Dhe do tė mblidhen para tij tė gjithė popujt; dhe ai do t'i ndajė ata njėrin nga tjetri, si bariu qė i ndan delet nga dhitė.

Romakėve 14:10
Po ti pėrse e gjykon vėllanė tėnd? Ose pėrse e pėrbuz? Ne tė gjithė do tė qėndrojmė para Perėndisė qė tė gjykohemi nga Ai.

Apostujve 10:42
Ai na urdhėroi t'i japim dėshmi popullit se Jezusi ėshtė ai qė ėshtė caktuar nga Perėndia gjykatės i tė gjallėve dhe i tė vdekurve.

2 Timotheu 4:1
Po tė bėj thirrje, me kėmbėngulje para Perėndisė dhe para Jezusit, i cili do t'i gjykojė tė gjithė, tė gjallėt dhe tė vdekurit. Po tė urdhėroj, ashtu si s'ka dyshim se do tė duket Jezusi, pėr tė plotėsuar mbretėrinė e tij.

Romakėve 2:16
Kur Perėndia do tė bėjė gjyq me anėn e Jezu Krishtit pėr tė gjykuar mendimet e fshehta tė njerėzve sipas ungjillit tim.

Gjoni 5:22
Sepse Ati nuk gjykon askėnd, mbasi gjithė pushtetin e tij gjykues ia dorėzoi Birit.


ĒLIRIMI - VETEM ME ANE TE KRISHTIT — 9, 10

Hebrenjve 7:25
Pėr kėtė ai mund t'i shpėtojė pėrgjithmonė ata qė i afrohen Perėndisė me anė tė tij, sepse ai jeton pėrgjithmonė qė tė ndėrhyjė pėr ta te Perėndia.

Gjoni 8:24
U thashė pra juve se do tė vdisni mėkatarė po qe se nuk besoni se UNE JAM (Zot).

Apostujve 4:12
Vetėm Jezusi mund t'ju sjellė shpėtim, sepse s'ka asnjė tjetėr me anė tė tė cilit mund tė shpėtojmė.

Gjoni 14:6
Jezusi u tha: "Unė jam rruga, e vėrteta dhe jeta, dhe rrugė tjetėr drejt Atit nuk ka."

Gjoni 10:9
Unė jam dera: nė qoftė se ndokush hyn me anėn time,do tė shpėtojė; do tė hyjė, do tė dalė e do tė gjejė kullotė.

Hebrenjve 5:9
Pasi ia arriti qėllimit, tani mund t'i shpėtojė pėrgjithmonė tė gjithė ata qė i nėnshtrohen.

Kolosianėve 1:12-14
Le t'ju forcojė Perėndia me tėrė fuqinė e tij edhe me forcat hyjnore, qė t'i duroni tė gjitha me durim dhe qėndrueshmėri, gjithashtu qė ta falenderoni Perėndinė plot gėzim. Nė tė vėrtetė, Zoti jua dha tė drejtėn tė merrni pjesė nė madhėshtinė qė e mban gati pėr popullin e tij nė mbretėrinė e dritės. Ai na nxori nga pushteti i fuqive tė errėsirės dhe na kaloi nėn sundimin e Birit tė tij tė dashur. Me anėn e tij na ēliroi. Pėr hirin e tij na i fali mėkatet.

Luka 19:10
Sepse Biri i njeriut ka ardhur ta kėrkojė e ta shpėtojė tė humburin.

1 Korintasve 1:30
Por ju, Perėndia ju ka thirrur qė tė jeni tė lidhur me Jezu Krishtin. Kjo ėshtė urtėsia jonė, qė vjen nga Perėndia. Me anė tė tij u pajtuam me Perėndinė. Me anė tė tij Perėndia na bėri popullin e vet dhe na ēliroi nga fajėsia jonė.

Zbulesa 5:9
Ata kėndonin njė kėngė tė re dhe thoshin: "Ti je i denjė ta marrėsh rrotullin dhe t'ia zgjidhėsh vulat, sepse u there si fli dhe me anė tė gjakut tėnd tė derdhur fitove njerėz pėr Perėndinė, njerėz tė ēdo fisi, gjuhe, populli dhe kombi.

Titit 2:14
Ai e dha jetėn pėr ne pėr tė na ēliruar nga ēdo mėkat dhe pėr tė na bėrė njė popull qė i pėrket atij dhe qė bėn gjithēka tė mundshme pėr tė mirė.


PAJTIMI NE GJAKUN E KRISHTIT — 11

Mateu 26:28
Pini tė gjithė prej kėtij sepse ky ėshtė gjaku im qė do tė derdhet si flijim pėr shumė veta, qė tė falen mėkatet e tyre. Me kėtė gjak vuloset besėlidhja qė e lidh Zoti.

Romakėve 5:9
Por, pasi dolėm tė pafajshėm (para gjyqit tė Perėndisė), sepse Jezusi e derdhi gjakun e tij pėr ne, ėshtė edhe mė e sigurt se ai do tė na shpėtojė nga dėnimi (qė po vjen).

Efesianėve 1:7
Ai bėri qė tė vdiste pėr shpėtimin tonė. Tė gjitha mėkatet tona na i fali, sepse Jezusi e derdhi gjakun e tij si flijim pajtues pėr ne. Kėshtu Perėndia na e tregoi tėrė madhėsinė e mėshirės sė tij.

1 Gjoni 1:7
Por, nė qoftė se jetojmė nė dritė, siē ėshtė edhe Perėndia nė dritė, jemi tė lidhur me njeri tjetrin, dhe gjaku i Jezusit, Birit tė tij, na mban tė pastėr nga ēdo mėkat.

1 Pjetri 1:18,19
Ju nuk u ēliruat me argjėnd ose me ar nga jeta pa kuptim e pa dobi qė trashėguat nga stėrgjyshėrit tuaj, por me gjakun e ēmuar tė Jezusit, si tė njė qengji tė pafajshėm flijimi.

Hebrenjve 9:14
Por me anė tė gjakut tė Jezusit arrihet shumė e mė shumė. Jezusi, nė saj tė shpirtit hyjnor tė vet, ia kushtoi veten Perėndisė si flijim pa tė meta. Gjaku i tij na pastron nga brenda nga mėkatet tona, qė tė mos bėjmė atė qė na ēon nė vdekje, por qė t'i shėrbejmė Perėndisė, dhėnėsit tė jetės.


SHPETIMI ME BESIM TEK KRISHTI — 12

Galatasve 5:6
Nė tė vėrtetė, nė qoftė se jemi te lidhur me Jezu Krishtin, nuk vlen gjė as rrethprerja dhe as jorrethprerja, por - besimi qė vepron me anė tė dashurisė.

Apostujve 16:31
Dhe ata i thanė: "Beso nė Jezusin dhe merre pėr Zot dhe do tė shpėtosh ti sė bashku me farefisin tėnd."

Gjoni 20:31
Por kėto u shkruan nė kėtė libėr qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė i Biri i Perėndisė dhe duke besuar, tė keni jetė nė emėr tė tij.

Efesianėve 2:8,9
Sepse vetėm me mėshirė jeni tė shpėtuar; me anė tė besimit dhe kjo nuk ėshtė prej jush, po ėshtė dhuratė e Perėndisė. Askush s'mund tė mburret para Perėndisė pėr atė qė ka arritur.

Gjoni 6:28,29
Pastaj pyetėn: "Ē'duhet tė bėjmė qė tė zbatojmė vullnetin e Zotit?" Jezusi u pėrgjigj: "Zoti kėrkon vetėm njė gjė nga ju: ju duhet tė besoni nė atė qė Ai e dėrgoi."

1 Gjoni 5:4
Sepse ēdo gjė qė ka lindur prej Perėndisė e mund botėn. Me anė tė besimit tonė tashmė e mundėm botėn.

Romakėve 5:1
Perėndia, pra, na ka shpallur tė pafajshėm, sepse kemi besuar nė Jezusin. Tani ne jemi nė paqė me Perėndinė me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht.


MESHIRA E PERENDISE — 13

1 Pjetri 1:3
Lavdi Perėndisė, Atit tė Zotit tonė Jezu Krisht, i cili me mėshirėn e tij tė madhe na lindi pėrsėri njė shpresė tė gjallė me anėn e ringjalljes sė Jezu Krishtit nga vdekja.

Mateu 18:11-14
Sepse i Biri i njeriut erdhi tė shpėtojė tė humburin. Si mendoni ju? Nė qoftė se njė njeri ka njėqind dele dhe i humbet njė nga ato, a nuk i lė tė nėntėdhjetenėntat e shkon nėpėr male tė kėrkojė tė humburėn? Dhe kur e gjen - unė po ju them se do tė gėzohet mė tepėr pėr atė se pėr tė nėntėdhjetenėntat qė s'kanė humbur. Po kėshtu edhe Ati yt qė ėshtė nė qiell, nuk do qė tė humbasė rrugėn asnjėri prej kėtyre besimtarėve tė thjeshtė.

Titit 3:5
Ne s'kishim asnjė meritė pėr shpėtim, e megjithatė Perėndia pati mėshirė pėr ne. Na shpėtoi dhe na bėri tė lindemi pėr njė jetė tė re me anė tė ujit tė pagėzimit dhe me anė tė Shpirtit tė shenjtė.

Hebrenjve 4:16
Prandaj t'i afrohemi fronit mbi tė cilin ėshtė ulur i Mėshirshmi. Atje do tė gjejmė gjithnjė, kur tė kemi nevojė pėr ndihmė, dashurinė dhe mėshirėn.


PERENDIA NA THERRET TE SHKOJME TEK AI — 14

Zbulesa 22:17
Shpirti i shenjtė dhe Nusja thonė: "Eja!" Kush e dėgjon kėtė le tė thotė: "Eja!" Kush ka etje le tė vijė, dhe kush do ta pijė ujin e jetės falas, atij do t'i jepet falas.

Gjoni 7:37
Ditėn e fundit, ditėn e sė kremtes sė madhe, Jezusi qėndroi para popullit dhe tha me zė tė lartė: "Kush ka etje, le tė vijė tek unė e tė pijė."

2 Korintasve 5:20
Prandaj nė emėr tė Krishtit, u drejtohem tė gjithė njerėzve. Vetė Perėndia i thėrret ata kur unė them: "Nė emėr tė Krishtit, pajtohuni me Perėndinė."

2 Timotheut 1:9
Ai na ka shpėtuar dhe na ka thirrur tė jemi populli i tij. Kjo ndodhi jo pėr shkak tė veprave tona tė mira, por sepse kjo ishte nė pėrputhje me zgjedhjen e tij. Qė pėrpara krijimit tė botės kishte mėshirė pėr ne me anė tė Jezu Krishtit.

Mateu 11:28
Ejani tek unė gjithė sa jeni tė lodhur e tė ngarkuar, dhe unė do t'u ēlodh juve.

Luka 14:17
Dhe nė kohėn e darkės dėrgoi shėrbėtorin e tij qė t'u thoshte atyre qė ishin ftuar: "Ejani se tani tė gjitha janė gati."


TE GJITHE NJEREZIT NUK JANE FEMIJE TE PERENDISE — 15

1 Gjoni 3:10
Por kush bėn keq ose nuk e do bashkėbesimtarin e tij, nuk i takon Perėndisė. Nga kjo mund ta dini se kush ėshtė fėmijė i Perėndisė e kush ėshtė fėmijė i djallit.

Romakėve 8:14,15
Tė gjithė ata qė udhėhiqen nga Shpirti i Perėndisė janė fėmijė tė Perėndisė. Prandaj ju s'duhet tė keni mė frikė nga Perėndia. Jua ka dhėnė Shpirtin e tij, dhe kjo tregon se ju nuk jeni skllevėr tė tij, por fėmijė tė tij. Meqė Shpirti i tij jeton brėnda jush, i themi Perėndisė: "Avve! O Atė!"

Filipianėve 2:15
Atėherė do tė jeni tė pastėr e pa tė meta , dhe do tė tregoni se ju jeni me tė vėrtetė fėmijė tė Perėndisė, qė jetoni mes njerėzve tė prishur qė janė nė rrugė tė gabuar. Ju do tė ndritni mes tyre si yjet nė qiellin e natės.

Gjoni 1:12
Megjithatė, disa e pranuan dhe besuan nė tė. Ai u dha atyre tė drejtė tė bėheshin fėmijė tė Perėndisė.

2 Korintasve 6:17,18
"Prandaj dilni nga rrethi i tyre dhe ndahuni nga ata" - tha Perėndia. "Mos prekni asgjė tė fėlliqur. Atėherė do t'ju tregoj dashurinė time. Do tė jem Ati juaj dhe ju do tė jeni bijtė e mi dhe bijat e mia - kėtė e thotė Zoti i Plotfuqishėm."


Ē'THOTE PERENDIA PER PIJET E FORTA — 16

Luka 21:34
Kujdes, mos t'ju mjegullohet mėndja nga dehja dhe preokupimet e kėsaj jete. Ndryshe do tė ziheni nga kjo ditė si nė kurth.

Luka 1:15
Sepse Zoti e ka emėruar atė qė tė bėjė vepra tė mėdha. Nuk do tė pijė as verė as birrė. Qė nė barkun e nėnės do tė jetė i mbushur me Shpirtin e shenjtė.

Galatasve 5:19-21
Se nė ē'drejtim tė ēon natyra mėkatare, ėshtė e qartė: imoraliteti, prishja dhe shthurja, idhujtaria dhe magjia, grindja, qėndrimi armiqsor, rivaliteti, shpėrthimi i zemėrimit, dėshira pėr hakmarrje, mosmarrėveshja dhe pėrēarja, cmira, pija dhe grykėsia, dhe shumė vese tė tjera. Po ju paralajmėroj siē bėra mė parė: kush bėn gjėra tė tilla, pėr tė s'ka vend nė mbretėrinė e Perėndisė.

Romakėve 13:13,14
Le tė jetojmė ashtu siē i pėrket dritės. Mos jini grykės ose pijanecė, mos bėni jetė tė shthurur, mos jini grindavecė, ose xhelozė! Le ta caktojė Jezu Krishti tėrė sjelljen tuaj! Mos t'ju robėrojnė dėshirat egoiste dhe instiktet tuaja.


SINQERITETI NUK ESHTE I MJAFTUESHEM — 17

Hebrenjve 3:13
Nxiteni njėri-tjetrin pėr ditė pėrderisa dita tė quhet "Sot". Kėshtu do tė pengohet mundėsia qė dikush tė mos dojė tė dijė pėr thirrjen e Perėndisė, sepse mėkati e ēon atė nė rrugė tė gabuar.

1 Gjoni 5:9-12
Ne u besojmė dėshmitarėve njerėzorė, por dėshmia e Perėndisė peshon mė shumė, sepse ėshtė fjala pėr dėshminė qė Perėndia e dha pėr Birin e vet. Kush beson nė Birin e Perėndisė, e ka kėtė dėshmi nė zemrėn e tij. Kush nuk i beson Perėndisė, e bėn gėnjeshtar, sepse e vė nė dyshim dėshminė qė Perėndia e dha pėr Birin e vet. Kjo dėshmi thotė: "Perėndia na e dha jetėn e pėrjetshme, dhe kėtė jetė e marrim me anė tė Birit tė tij. Kush e ka Birin e Perėndisė, ka edhe jetėn. Kush nuk e ka Birin, nuk e ka as jetėn."

Efesianėve 4:17-19
Me ngulmim, nė emėr tė Zotit, ju them juve: "Ju s'duhet tė jetoni mė si paganė tė cilėt mendimet e tyre tė mbrapshta i ēojnė nė rrugė tė gabuara. Me qė nuk e njohin Perėndinė dhe s'duan tė dinė pėr tė, janė tė verbėr pėr tė vėrtetėn dhe s'kanė asnjė pjesė nė jetėn e vėrtetė, e cila vjen nga Perėndia. Meqė s'kanė mė qėndresė, u dorėzohen veseve tė tyre. Bėjnė ēdo lloj shthurjesh dhe janė plot me dėshira epshore."


MOS U GENJENI — 18

Mateu 24:5
Shumė veta do tė paraqiten nėn emrin tim duke thėnė: "Unė jam Krishti!" Kėshtu ata do tė mashtrojnė shumė veta.

Jakovi 1;22
Mos e mashtroni veten vetėm me dėgjimin e kėsaj fjale. Ju duhet edhe ta zbatoni atė!

1 Korintasve 6:9,10
Mendohuni mirė se pėr ata qė bėjnė padrejtėsi, Perėndia s'ka asnjė vend nė mbretėrinė e tij. Mos e mashtroni veten! As ata qė bėjnė imoralitet, qė bėjnė idhujtari, qė bėjnė tradhti bashkėshortore, ose qė kanė marrėdhėnie seksuale me dikė tjetėr tė tė njėjtit seks, as vjedhėsit, as fajdexhinjtė, as pijanecėt, as shpifėsit, dhe as hajdutėt nuk do tė hyjnė nė mbretėrinė e Perėndisė.

1 Gjoni 3:7,8a
Tė mos mashtroheni, fėmijėt e mi. Kush sillet nė pajtim me karakterin e Perėndisė, mund tė qėndrojė para gjyqit tė Perėndisė. Kush mbetet nė mėkat, i pėrket djallit, sepse djalli mėkatoi qė nga fillimi. Por Biri i Perėndisė erdhi nė tokė qė t'i shkatėrrojė veprat e djallit.

Galatasve 6:3
Sepse nėse ndonjėrit i duket vetja se ėshtė diēka, por qė s'ėshtė gjė, ai gėnjen veten e tij.

Efesianėve 5:6
Mos shkoni nė rrugė tė gabuara pėr shkak tė fjalėve mashtruese. Tė gjithė ata qė jetojnė ashtu, ia ndjellin vetes dėnimin e Perėndisė.


MEKATI SJELL VDEKJEN — 19

Jakovi 1:15
Pastaj dėshira si tė mbarset pjell faj, edhe faji si tė bėhet, pjell vdekje.

Romakėve 6:21
Ēfarė fruti kishit atėherė nga ato punė, pėr tė cilat tani keni turp? Sepse fundi i tyre ėshtė vdekja.

Luka 15:32
Dhe duhej tė gėzoheshim e tė ngazėlleheshim sepse ky vėllai yt, qe i vdekur e u ngjall pėrsėri, ishte i humbur por u gjet.

Zbulesa 21:8
Edhe frikacakėt, tė pabesėt, tė ndyrėt, vrasėsit, imoralėt, magjistarėt, idhujtarėt dhe gjithė gėnjeshtarėt do ta kenė vendin e tyre nė liqejt pėrvėlonjės nga zjarri i squfurit. Kjo ėshtė vdekje e dytė.

Romakėve 5:12
Prandaj, sikurse me anėn e njė njeriu hyri faji nė botė si dhe me anė tė fajit vdekja, po kėshtu shkoi vdekja mbi tė gjithė njerėzit, sepse qė tė gjithė fyejnė.


KRISHTI E KA MUNDUR VDEKJEN — 20

Gjoni 11:43,44
Dhe si tha kėto, thirri me zė tė lartė: "Llazar, dil jashtė!" Dhe i vdekuri doli i lidhur kėmbė e duar me rripa pėlhure, dhe faqja e tij ishte e lidhur me shami. Jezusi u thotė atyre: "Zgjidheni dhe lėreni tė shkojė."

Zbulesa 1:18
Edhe ai qė rron e qesh i vdekur thotė, ja tek jam i gjallė nė jetė tė jetėve; (amin), dhe kam ēelsat e jetės dhe vdekjes.

Gjoni 10:17,18
Ati mė do, sepse unė jam gati ta jap jetėn time qė ta fitojė pėrsėri. Asnjeri s'mė detyron pėr kėtė, unė e jap vetė, e kam vetė fuqinė pėr kėtė, po kėshtu kam vetė fuqinė qė ta marrė pėrsėri. Kėshtu plotėsoj detyrėn qė Ati im mė besoi.

1 Korintasve 15:3,4
Sepse u dhashė juve mė pėrpara atė qė mora edhe unė, se Krishti vdiq pėr mėkatet tona, nė pėrputhje me profecitė e Shkrimit tė shenjtė, dhe u varros dhe se u ringjall ditėn e tretė, siē parathuhej nė Shkrimin e shenjtė.

Luka 7:14,15
Pastaj ai iu afrua arkivolit dhe e preku, dhe ata qė e mbanin u ndalėn. Jezusi i tha tė vdekurit: "Djalosh, po tė urdhėroj, ēohu!" I vdekuri u ēua dhe filloi tė fliste , e Jezusi ia ktheu nėnės sė tij.


URDHERESAT E PERENDISE — 21

Gjoni 13:34
Po ju lė juve njė porosi tė re. Ta doni njėri-tjetrin, sikurse unė ju desha juve, edhe ju ta doni njėri-tjetrin.

Marku 10:17-21
Kur Jezusi donte tė shkonte mė tutje, iu afrua njė njeri, ra nė gjunjė para tij dhe e pyeti: "Mėsues i mirė, ē'duhet tė bėj unė qė tė fitoj jetėn e pėrjetėshme?" "Pėrse mė thua `i mirė'?", ia ktheu Jezusi. "Vetėm Njė ka qė ėshtė i mirė - Perėndia! E urdhėresat e tij i dini: Mos bėj vrasje! Mos bėj tradhėti bashkėshortore! Mos vidh! Mos bėj dėshmi tė rremė! Ndero babanė dhe nėnėn!" "Kėto urdhėresa i kam zbatuar qė nė rini!", iu pėrgjigj njeriu. Jezusi e pėrqafoi dhe i tha: "Tė mungon njė gjė: shite tėrė pasurinė tėnde dhe ndajau tė hollat tė varfėrve, dhe do tė kesh te Zoti pasuri qė nuk mund tė humbasė. Pastaj eja pas meje!"

Mateu 22:36-40
Mėsues, cila porosi ėshtė e madhe nė kohė? Kurse Jezusi i tha atij: "Tė duash Zotin, Perėndinė tėnde me gjithė zemėr, me gjithė shpirt e me gjithė mėnd. Kjo ėshtė porosia e parė dhe e madhe. Dhe e dyta, qė ėshtė sikurse e para, ėshtė "Tė duash tė afėrmin tėnd porsi veten tėnde. Gjithė njerėzimi dhe profetėt mbėshteten mbi kėto dy porosi."


PERENDISE NUK MUND T'I FSHIHESH — 22

Apostujve 17:24-28
Ai ėshtė Perėndia qė e krijoi botėn dhe gjithēka qė ėshtė nė tė. Si Zot mbi qiellin e tokėn, nuk banon nė tempuj tė cilėt njerėzit i ndėrtuan pėr nder tė tij. As nuk varet nga njerėzit ushqimi i tij; sepse ai vetė u jep jetėn e gjithēka qė u duhet pėr jetesėn e tyre. Prej njė njeriu i krijoi tė gjithė popujt e njerėzimit qė tė banojnė mbarė sipėrfaqen e tokės; u jep stinė e vendbanime, sepse donte qė njerėzit ta kėrkojnė e tė marrin mundimin ta gjejnė. Ai ėshtė afėr secilit prej nesh, sepse me anė tė tij jetojmė, veprojmė e ekzistojmė. Ose, siē e shprehin disa prej poetėve tuaj: `Edhe ne jemi me prejardhje hyjnore.'

Hebrenjve 4:13
Asgjė s'ka tė fshehur para Perėndisė. Gjithēka gjėndet lakuriq dhe e zhveshur para syve tė Atij, tė cilit do t'i japim llogari.


DENIMI I PERJETSHEM I NJEREZVE TE PA FE — 23

2 Pjetri 3:7
Edhe qielli i kaltėr edhe dheu, me anėn e asaj fjale, janė ruajtur si thesarė pėr t'u pėrdorur pėr zjarrin e ditėve tė gjyqit e tė humbjes sė njerėzve tė pabesė.

Zbulesa 20:15
Edhe ai qė nuk u gjet ndėr shtigjet e jetės u hodh nė liqenin e zjarrtė.

Mateu 18:8
Nė qoftė se dora ose kėmba jote tė shpie drejt sė keqes, preje dhe hidhe larg vetes. Eshtė mė mirė pėr ty tė hysh nė jetėn e pėrjetshme pa dorė e pa kėmbė se me tė dy duart e me tė dy kėmbėt tė hidhesh nė zjarr tė pėrjetshėm.

Mateu 13:41,42
Biri i njeriut do t'i dėrgojė engjėjt e tij dhe ata do t'i nxjerrin nga mbretėria e tij gjithė ata qė nuk e dėgjuan Zotin ashtu si ata qė i nxitnin tė tjerėt tė mos e dėgjonin Zotin. Engjėjt do t'i hedhin ata nė furrė tė ndezur, ku do tė qajnė e do t'i kėrcėllijnė dhėmbėt.

Mateu 25:46
Edhe kėta do tė venė nė mundim tė pėrjetshėm, kurse tė drejtėt nė jetėn e pėrjetshme.


GJYQI ESHTE PARA NESH — 24

Romakėve 14:12
Kėshtu pra, secili prej nesh do t'i japė fjalėn Perėndisė pėr veten e tij.

1 Gjoni 14:17
Mbi kėtė mbėshtetet dashuria pėr ne, qė tė kemi guxim nė ditėt e gjyqit, sepse siē ėshtė ai, ashtu jemi edhe ne nė kėtė botė.

2 Korintasve 5:10
Sepse tė gjithė ne duhet tė paraqitemi pėrpara gjykatės sė Krishtit, qė tė japė llogari e tė shlyhet secili pėr ato veprime qė ka bėrė me anė tė trupit, sipas veprave tė mira a tė liga.

2 Pjetri 2:9
Zoti, di t'i shpėtojė besimtarėt nga hallet dhe tė padrejtėt t'i ruaj pėr ditėn e gjyqit qė ta vuajnė mundimin.

Apostujve 17:31
Sepse caktoi njė ditė nė tė cilėn do tė gjykojė botėn me drejtėsi me anė tė njė Njeriu, tė cilin e ngarkoi me kėtė gjė. Kėtė e dėshmoi Perėndia para tėrė botės duke e ringjallur atė nga tė vdekurit.

Hebrenjve 9:27
Ēdo njeri vdes vetėm njė herė dhe pastaj paraqitet para gjyqit tė Perėndisė.


HIRESIA E JEZU KRISHTIT — 25

Titit 3:7
Meqė Krishti na e ka dhėnė faljen e dėnimit me anė tė flijimit tė tij, ne bėhemi trashėgimtarė me shpresė pėr jetėn e pėrjetshme.

1 Pjetri 5:5
... "Perėndia ėshtė kundėr madhėshtorėvet, kurse tė pėrulurvet u jep hir".

Apostujve 4:33
Me anė tė fjalės sė tyre dhe me anė tė mrekullive qė i kryenin, apostujt dėshmonin pėr Jezusin si Zotin e ringjallur, dhe Perėndia ia dhuronte me bollėk, mbarė bashkėsisė, tė mirat qė bėnte Shpirti i Tij.

Romakėve 9:16
Kėshtu pra, nuk ėshtė ēėshtja pėr vullnetin apo kėrkesat e njerėzve , por vetėm pėr mėshirėn e Perėndisė.

Romakėve 5:15
Por atė qė Perėndia na dhuron me anė tė Kėtij tjetrit nuk mund tė krahasohet me pasojat e mėkatit tė Adamit. Tė gjithė duhet tė vdesin, sepse njė njeri u rebelua kundėr Perėndisė. Por me anė tė njė njeriu tjetėr, Jezu Krishtit, Perėndia na e tregon mėshirėn e Tij, e cila ėshtė aq e madhe.

2 Korintasve 8:9
Sepse ju e dini hirin e Zotit Jezu Krisht, i cili ndonėse ishte i pasur u bė i varfėr pėr ju, qė ju tė bėheni tė pasur me anėn e varfėrisė sė tij.

2 Korintasve 9:15
Qoftė falenderim ndaj Perėndisė pėr dhuratėn qė nuk mund tė tregohet me gojė.


PENDIMI — 26

Apostujve 3:19
Lėrini, pra, mėkatet tuaja e kthehuni te Perėndia qė t'ju shlyhen ato.

Apostujve 17:30
Gjer tani Perėndia nuk i ka dėnuar njerėzit siē e meritonin, sepse vepronin nga padija. Por tani urdhėron qė tė kthehen te vetja tė gjithė njerėzit e ēdo vendi.

Luka 13:3
Ja, po u them juve; po nuk u penduat, tė gjithė kėshtu keni pėr tė humbur.

Apostujve 2:38
Atėherė Pjetri u tha atyre: "Pendohuni dhe secili prej jush le tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit pėr faljen e mėkateve dhe keni pėr tė marrė dhuratėn e Shpirtit tė shenjtė!"

Mateu 3:2
Ai thoshte: "Pendohuni, se Mbretėria e qiellit po afrohet".

2 Korintasve 7:10
Nė qoftė se njė pendim i tillė sjell dhimbje siē e do Perėndia, kjo te ēon nė njė pendim qė askujt nuk i vjen keq, qė pėrfundon me shpėtim. Pėrkundrazi, nė qoftė se njė qortim pranohet siē ėshtė zakon te njerėzit, atėherė ka rrezik te ēojė nė vetėvrasje.

Luka 15:7
Po u them juve se Perėndia qė ėshtė nė qiell mė shumė gėzohet pėr njė mėkatar qė pendohet, se pėr nėntėdhjetė e nėntė tė tjerė qė tashmė janė kthyer tek Ai.


SHKEPUTJA NGA KJO BOTE — 27

2 Timotheut 4:10
Dhimoja mė la se e deshi kėtė botė mė shumė se botėn qė po vjen dhe shkoi nė Selanik. Krescenci u nis pėr nė Galaci dhe Titi pėr nė Dalmaci.

1 Gjoni 2:15,16
Mos e doni botėn e as ato qė janė nė botė. Ai qė do botėn nuk gėzon dashurinė e Atit, sepse ēdo gjė qė ėshtė nė botė si dėshirė e trupit, si dėshirė e syve dhe madhėshtia e jetės, nuk ėshtė nga Ati, por prej botės.

Efesianėve 5:11
Dhe mos merrni pjesė nė punėt e dyshimta tė errėsirės. Pėrkundrazi nxirrini ato nė shesh.

Kolosianėve 3:2
Drejtojini mendimet tuaja lart e jo nė gjėra tokėsore.

Titit 2:11,12
Sepse u duk dashuria e Perėndisė, qė sjell shpėtim pėr tė gjithė njerėzit, i cili na mėson tė mohojmė pabesinė e dėshirat e botės dhe tė rrojmė me urtėsi, drejtėsi dhe me besė tė vėrtetė nė kėtė jetė.

Jakovi 4:4
O njerėz imoralė, nuk e dini vallė se miqėsia e botės ėshtė armiqėsi e Perėndisė? Ai pra, qė dėshiron tė jetė miku i botės bėhet kėshtu armiku i Perėndisė.


LINDJA E RE — 28

1 Gjoni 5:18
E dimė se kushdo qė ka lindur nga Perėndia, e ruan veten e tij dhe se i ligu nuk e prek dot.

Gjoni 3:3
Jezusi iu pėrgjigj: "Unė po tė them: vetėm ai qė lind sėrish mund tė ketė vėnd nė mbretėrinė e Perėndisė."

Gjoni 10:10
Vjedhėsi nuk vjen pėr tjetėr gjė veē pėr tė vjedhur, pėr tė therur e pėr tė prishur. Unė erdha qė ju tė keni jetė mė tė gjatė.

2 Korintasve 5:17
Prandaj kush ėshtė me Krishtin, ėshtė njė njeri i ri. Ajo qė ishte njėherė, mbaroi; filloi diēka krejt e re.

1 Pjetri 1:23
Sepse keni lindur pėrsėri jo nga fara qė prishet, por prej farės qė nuk prishet, me anė tė fjalės sė Perėndisė qė rron e mbetet (pėr gjithė jetėn).

1 Korintasve 6:11
E njerėz tė tillė kishte edhe ndėr ju! Por tani ju u latė, u bėtė populli i shenjtė i Perėndisė, dhe morėt pafajėsinė. Nė tė vėrtetė ju jeni tė lidhur me Jezu Krishtin, Zotin, dhe morėt Shpirtin e Perėndisė tonė.


I VDEKURI MEKATAR - RINGJALLET NE FIGUREN E KRISHTIT — 29

Efesianėve 2:1,6
Dhe u dha jetė juve qė ishit tė vdekur pėr shkak tė shkeljes sė porosive e pėr mėkatet... dhe na ngjalli bashkė e na vuri tė rrimė bashkė nėn qiell me anėn e Jezu Krishtit.

Kolosianėve 3:1
Nėqoftėse u ngjallėt bashkė me Krishtin kėrkoni ata qė janė lart, ku Krishti ka zėnė vend nė tė djathtė tė Perėndisė.

1 Pjetri 2:24
Ai, i cili mori mbi vete tė gjitha mėkatet tona mbi trupin e tij pėrmbi kryq. Me anė tė kėsaj jemi ēliruar qė tė rrojmė nė drejtėsi; me plagėt e tij u shėruat.

Romakėve 6:2,11
Kurrsesi! Pėrsa i pėrket mėkatit jemi tė vdekur. Si mund tė vazhdojmė tė jetojmė nėn pushtetin e tij? Edhe ju jeni tė vdekur, pėrsa i pėrket mėkatit, por pasi jeni tė lidhur me Jezu Krishtin edhe jetoni pėr Perėndinė.

Galatasve 5:24
Kjo vlen pėr tė gjithė ata qė i takojnė Jezu Krishtit; sepse e kanė gozhduar nė kryq natyrėn e tyre mėkatare me tė gjitha lakmitė dhe veset e saj.


JETA E PERJETSHME — 30

Gjoni 3:14,15
Ashtu siē ngriti lart Moisiu gjarprin nė shkretėtirė, kėshtu duhet tė ngrihet lart dhe Biri i njeriut, qė tė mos humbasė asnjeri nga besnikėt dhe tė ketė jetė tė pėrjetshme.

Gjoni 17:3
E jeta e pėrjetshme pėrbėhet nga njohja jote, njohja e Perėndisė sė vetėm dhe tė vėrtetė, si dhe e atij qė dėrgove, Jezu Krishtit.

Gjoni 3:36
Ai qė i beson Birit, ka jetė tė pėrjetshme, kurse ai qė nuk i bindet Birit nuk do tė shohė jetėn por mbi tė do tė bjerė zemėrata e Perėndisė.

Galatasve 6:8
Kush pranon te drejtohet nga egoizmi i tij, do tė korrė vdekjen. Ndėrsa ai qė pranon tė drejtohet nga Shpirti i Perėndisė, do tė korrė jetėn e pėrjetshme.

Gjoni 5:24
Unė, Jezusi, po ju them: ai qė dėgjon fjalėn time dhe i beson Atij qė mė ka dėrguar do tė ketė jetė tė pėrjetshme dhe s'ka pėr t'u paraqitur nė gjyq, por shkon prej vdekjes nė jetė.


SIGURIA E SHPETIMIT — 31

Gjoni 14:21
Ai qė vepron sipas porosive tė mia ėshtė ai qė mė do, dhe ai qė mė do mua, ka pėr t'u dashtė prej tim Ati; dhe unė do ta dua dhe do ta tregojė veten time tek ai.

1 Gjoni 2:3
Dhe nga kjo e dimė, se e kemi njohur atė nėse i ruajmė porositė e tij.

Romakėve 8:16
Vetė Shpirti i Perėndisė dėshmon bashkė me shpirtin tonė se jemi me tė vėrtetė bij tė Perėndisė.

1 Gjoni 3:18,19,24
Fėmijėt e mi, dashuria jonė nuk duhet tė pėrbėhet nga fjalė tė bukura. Ajo duhet tė jetė dashuri e vėrtetė qe tregohet me vepra. Nga kjo do ta dimė se e vėrteta e Perėndisė e cakton jetėn tonė. Atėherė do tė kemi ndėrgjegje tė pastėr. Kush e dėgjon Perėndinė, mbetet i lidhur me Perėndinė dhe vetė Perėndia me tė, ne e dimė se Perėndia jeton nė ne.

Galatasve 4:6
Perėndia dėrgoi nė ju Shpirtin e tij, pėr tė treguar se ju tani jeni femijėt e tij. Ky Shpirt thėrret: "Avve - O Atė!"

1 Gjoni 4:13
Nga kjo e kuptojmė se jemi me tė dhe ai me ne, sepse na ka dhėnė nga Shpirti i tij.


KRISHTI NE VETEN TONE - BURIMI I GEZIMIT — 32

Galatasve 2:20
Bashkė me Krishtin u kryqėzova, dhe s'rroj mė, po Krishti rron tek unė dhe meqė rroj unė me trup, rroj me besimin tek Biri i Perėndisė, i cili mė deshi dhe mė dha nė duar veten e tij pėr mua.

Gjoni 16:22,24
Kėshtu do t'ju ndodhė: tani jeni tė trishtuar. Por unė do t'ju shohė pėrsėri. Atėherė zemra juaj do tė jetė plot gėzim e askush nuk do tė mund t'jua marrė kėtė gėzim. Gjer tani, nuk jeni lutur nė emrin tim pėr asgjė. Lutuni dhe Perėndia do t'ju japė, qė tė gėzoheni jashtė mase.

1 Pjetri 1:8
Atė e doni, ndonėse kurrė nuk e patė. Ju i besoni atij, megjithėse tani nuk e shihni. Pėr kėtė arsye, tashmė jeni tė mbushur me gėzim tė patregueshėm.

Gjoni 17:13
Dhe tani po vij tek ti dhe i them kėto botėrisht qė tė kenė gėzimin tim tė plotė me veten e tyre.

Romakėve 14:17
Sepse mbretėria e Perėndisė nuk ėshtė tė ngrėnė e tė pirė por drejtėsi e paqėtim dhe gėzim nė Shpirtin e shenjtė.


DOMOSDOSHMERIA PER TE DEGJUAR ZOTIN — 33

Zbulesa 22:14
Lum ata qė zbatojnė porositė e Tij pėr tė patur fuqi mbi pemėt e jetės dhe me anėn e portave tė hyjnė nė qytet.

Gjoni 14:15
Nėqoftėse doni; mos i harroni porositė e mia.

Romakėve 2:13
Nė qoftė se ndokush dėshiron tė dalė i pafajshėm para gjyqit tė Perėndisė, nuk mjafton ta njohė kėtė Ligj, por edhe duhet ta zbatojė nė jetė.

Romakėve 6:16
Mendohuni pak: atij tė cilit i nėnshtroheni si skllevėr, atė edhe duhet ta dėgjoni. Ose viheni nė anėn e Mėkatit; atėherė do tė vdisni. Ose viheni nė anėn e Perėndisė; bindja ndaj tij ju sjell shpėtim.

2 Selanikasve 1:7-9
Por ju qė tani po vuani, do t'ju shpėtojė bashkė me ne nga ēdo hall.
Kjo do tė ndodhė kur tė vijė nga qielli Jezusi, Zoti, bashkė me engjėjt e pushtetit tė tij dhe tė gjithė do ta shohin. Do tė vijė t'i dėnojė me flakė ata qė nuk duan tė dinė pėr Perėndinė e as nuk duan ta dėgjojnė lajmin e mirė pėr Jezusin, Zotin tonė. Pėr dėnim ata do tė ndahen pėrgjithmonė nga Zoti, nga pushteti dhe madhėshtia e tij.

1 Timotheut 6:14
Ruaje porosinė tė pafėlliqur, pa njolla deri sa tė vijė Zoti ynė Jezu Krisht.


DOMOSDOSHMERIA E PRANIMIT TE KRISHTIT — 34

Filipianėve 2:11
Te gjithė duhet ta pranojnė solemnisht:" Jezu Krishti ėshtė Zot"

Mateu 10:32, 33
Kushdo qė ndėrhyn pėr mua para njerėzve, do tė ndėrhyj edhe unė para
Atit tim nė qiell pėr tė. E ai qė mė mohon para njerėzve, edhe unė do ta
mohoj para Atit tim qiellor. 

Romakėve 10:9,10
Nė pranofsh me gojėn tėnde Zotin Jezu dhe nė besofsh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli atė prej vdekjes, do tė shpėtosh sepse njeriu beson me zemėr pėr drejtėsi kurse me gojė bėhet rrėfim pėr shpėtim. Sepse Shkrimi i shenjtė thotė: "Kushdo qė i beson atij, nuk ka pėr t'u turpėruar."

1 Gjoni 2:23
Kush mohon Birin, nuk ka as Atin; (ai qė pranon Birin, ka edhe Atin).

Luka 9:26
Sepse kush turpėrohet pėr mua dhe fjalėt e mia, edhe i Biri i njeriut do tė ketė turp pėr tė, kur tė vijė nė madhėshtinė e vet qiellore, dhe nė madhėshtinė e Atit, e tė engjėjve tė shenjtė.


SATANI - ARMIKU YNE I VJETER — 35

2 Selanikasve 2:9
Ky i paudhė do tė vijė pas veprimit tė Satanit me ēdo fuqi, me shenja e me ēudira gėnjeshtre.

Apostujve 26:18
Hapja sytė atyre nė mėnyrė qė tė kthehen nga errėsira nė dritė dhe nga pushteti i Satanit tek Perėndia dhe tė fitojnė falje pėr mėkatet si dhe trashėgimin nė mes tė shėnjtorėve, me anėn e besimit tek unė.

1 Pjetri 5:8
Tregohuni tė pėrmbajtur, hapni sytė sepse kundėrgjykatėsi juaj, djalli, porsi luani qė ulėrin, vjen pėrreth duke kėrkuar tė pėrpijė ndonjėrin.

Efesianėve 6:11
Vishni gjithė armėt e Perėndisė qė tė mund t'u bėni ballė mjeshtėrve tė djallit.

Mateu 4:1,10,11
Atėherė Shpirti solli Jezusin nė shkretėtirė qė tė shpėtonte nga djalli...atėherė Jezusi i thotė atij: "Ik prej meje Satan, sepse ėshtė e shkruar: "Zotit, Perėndisė tėnd, do t'i falesh dhe vetėm atij do t'i lutesh". Atėherė djalli e la atė tė qetė dhe ja engjėjt tek i erdhėn pranė e i shėrbenin.


NGADHNJIMI MBI SATANIN — 36

2 Selanikasve 2:8
Dhe atėherė do tė zbulohet i paudhi, tė cilin Perėndia do ta zhdukė me frymėn e gojės sė tij dhe do ta prishė me dukjen e ardhjen e vet.

Jakovi 4:7,8a
Bindjuni pra Perėndisė, mbani qėndrim ndaj djallit dhe ai ka pėr tė ikur nga ju. Afrohuni Perėndisė dhe Ai do t'ju afrohet juve.

Hebrenjve 2:14
Meqė kėta fėmijė janė njerėz tė gjallė, Jezusi u bė njeri siē janė ata, qė ta shfuqizojė atė qė e kishte nė dorė pushtetin e vdekjes, d.m.th. djallin.

1 Gjoni 3:8
Kush mbetet nė mėkat, i pėrket djallit, sepse djalli mėkatoi qė nga fillimi. Por Biri i njeriut erdhi nė botė qė t'i shkatėrrojė veprat e djallit.

Romakėve 8:35,37
Kush do tė na ndajė nga dashuria e Krishtit? Shtrėngimi apo ngushtimi; vdekja apo zia, tė zhveshurit apo rreziku e thika?.. Por megjithatė ne i mundim kėto dhe dalim fitimtarė me ndihmėn e atij qė na desh.


DASHURIA - DESHMIA E DITURISE — 37

1 Gjoni 4:20
Ne e duam atė, sepse ai ėshtė i pari qė na deshi. Nė thėntė dikush se e dua Perėndinė por mban mėri vėllanė ky ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė s'do vėllanė tė cilin e ka parė, si mund tė dojė Perėndinė qė nuk e ka parė?

Galatasve 5:22,23a
Po frut i Shpirtit ėshtė dashuri, gėzim, pajtim, zemėrgjerėsi, ėmbėlsi, mirėsi, besė, butėsi e vetėpėrmbajtje.

Gjoni 13:35
Prej kėsaj do tė njiheni tė gjithė nė se jeni nxėnėsit e mij, nė qoftė se keni dashuri ndaj njėri-tjetrit.

Gjoni 21:16
I thotė pėr sė dyti herė: "Simon, biri i Gjonit, a mė do?" Ai i pėrgjigjet: "Po Zot, ti e di se tė dua". Atėherė ai i thotė: "Ruaji delet e mia."

1 Korintasve 13:1
Po t'i flisja tė gjitha gjuhėt e njerzve dhe tė engjėjvet e tė mos kem dashuri u bėfsha si ēanga qė kumbon dhe zilja qė tringėllon.

1 Gjoni 3:14
Ne e dimė se kemi kaluar nga vdekja nė jetė sepse duam vėllezėrit. Ai qė nuk do vėllanė ėshtė i vdekur.


RINGJALLJA E KRISHTIT — 38

Apostujve 10:39,41
Edhe ne jemi dėshmitarė pėr tė gjitha ato qė bėri nė tokėn e Judesė dhe nė Jeruzalem, tė cilin e vranė, duke e varur mbi dru. Kėtė Perėndia e ngjalli ditėn e tretė dhe e bėri tė shihet jo nga i gjithė populli, por nga dėshmimtarėt e zgjedhur mė pėrpara nga Perėndia, domethėnė nga ne qė hėngrėm e pimė bashkė me tė, mbas ringjalljes sė tij prej tė vdekurve.

Gjoni 20:26-28
Pas njė jave nxėnėsit ishin mbledhur nė shtėpi dhe Thomai ishte bashkė me ta. Dyert ishin tė mbyllura me ēelės. Jezusi erdhi, zuri vend nė mes tyre e tha: "Ju pėrshėndes!" Pastaj iu drejtua Thomait: "Prek me gishtin tėnd kėtu dhe shih duart e mia! Ma jep dorėn tėnde, preke plagėn nė brinjėn time. Mos dysho mė, por beso se jam unė!" Pastaj Thomai iu pėrgjigj: "Zoti im dhe Perėndia im."

Marku 16:9
Edhe si u ringjall nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, sė pari iu shfaq Marisė nga Magdala, tė cilėn e kishte ēliruar nga shtatė shpirtra tė kėqij.


RINGJALLJA - SHPRESA E JONE E LAVDISHME — 39

Mateu 16:21
Qė atėherė Jezusi zuri t'u tregojė nxėnėsve tė vet se duhej tė shkonte nė Jeruzalem e tė mėsojė shumė nga pleqtė dhe kryepriftėrinjtė e shkruesit, ku do tė vritet e do tė ringjallet ditėn e tretė.

Gjoni 5:25,28,29
Unė, Jezusi, po ju them: koha po afrohet - tashmė filloi - kur tė vdekurit do ta dėgjojnė zėrin e Birit tė Perėndisė, e kush e dėgjon do tė kthehet nė jetė... Mos u ēuditni pėr kėtė, se vjen njė orė nė tė cilin ata qė janė nėpėr varre do ta dėgjojnė zėrin e tij dhe do tė dalin: kush bėri mirė nė jetėn e gjallė, do tė ringjallet pėr tė marrė jetėn e pėrjetshme, kurse kush bėri keq do tė ringjallet pėr tė marrė dėnimin e tij.

Romakėve 6:3-5
Me anė tė pagėzimit ne tė gjithė jemi (legalisht) tė lidhur me Jezu Krishtin. A nuk e dini ēfar do tė thotė kjo? Pagėzimi na lidh me vdekjen e tij. Kur u pagėzuam, u varrosėm me tė. Por, siē u ringjall nga tė vdekurit me anė tė fuqisė sė Perėndisė, tė Atit, ashtu tani ne mund dhe duhet tė bėjmė njė jetė tė re.
  Siē ishim tė lidhur me vdekjen me anė tė Krishtit, ashtu edhe duhet tė jetojmė sė bashku me tė.


SHENJTERIA PERPARA ZOTIT — 40

1 Pjetri 1:15
Bėhuni shėnjtorė tani nė ēdo gjė qė bėni, ashtu si Zoti ėshtė i shenjtė, i cili ju ftoi ju tė bėheni fėmija i tij.

2 Korintasve 7:1
Duke pasur pra, o tė dashur, kėto zotime, le tė pastrojmė veten tonė nga ēdo ndyrėsi tė trupit e tė shpirtit duke bėrė shenjtėri me frikė Perėndie.

2 Timotheut 2:21
Nė e pastroftė pra ndonjė veten e tij nga kėto do tė jetė vepėr nderi e shenjtė dhe e vyer pėr tė zotin, gatishmėrinė pėr ēdo punė tė mirė.

Luka 1:74,75
Se do tė na lejojė tė shpėtojė nga dora e armiqėve tanė dhe ti shėrbejmė atij pa frikė, me shenjtėri e me drejtėsi para tij nė tė gjitha dijet ( e jetės sonė).

1 Pjetri 1:2
Perėndia, Ati, ju ka zgjedhur pėr popullin e tij, ashtu siē vendosi qė nė fillim. Ju ka veēuar me anė tė veprimit tė Shpirtit tė shenjtė qė t'i nėnshtroheni Jezusit.

2 Timotheut 2:15
Kujdesu ta nxjerrėsh veten tėnde tė pavarur pėrpara Perėndisė, punėtor faqebardhė qė e pranon drejtė fjalėn e sė vėrtetės.


SHENJTERIA PERPARA ZOTIT — 41

Efesianėve 4:24
E tė vishni Njeriun e ri qė i shėmbėllen Perėndisė me drejtėsi e shenjtėri tė vėrtetė.

Hebrenjve 12:14
Pėpiquni pėr paqen me tė gjithė njerėzit dhe pėr njė jetė nė pėrputhje me vullnetin e Perėndisė. Kush nuk e pėrfill kėtė, s'do ta shohė Zotin.

Hebrenjve 13:12
Prandaj edhe Jezusi pėr tė nderuar popullin me anėn e gjakut tė vet, qėndroi jashtė portės.

1 Gjoni 1:9
Nė rrėfefshim mėkatet tona, ai do tė jetė i besės dhe i drejtė qė ta na i ndjejė ato dhe tė na drejtojė nga ēdo gjė e shtrembėr.

Mateu 3:11
Unė ju pagėzoj juve me ujė pėr pendim, por ai qė vjen pas meje ėshtė mė i forte se unė, tė cilit nuk jam nė gjėndje t'i mbaj kėpucėt; ai do t'ju pagėzojė juve me Shpirtin e shenjtė e me zjarr.

Efesianėve 1:4
Ashtu na zgjodhi ne, me anėn e atij, pėrpara se tė krijohet bota, qė tė jemi shenjtorė dhe faqebardhė pėrpara tij me anėn e dashurisė.


NJERIU I MBUSHUR ME FRYME TE SHENJTE — 42

Apostujve 13:52
Edhe nxėnėsit mbushen me gėzim e Shpirt tė shenjtė.

Luka 11:13
Pėr ju pra qė jeni tė liq, mėsohuni t'u jepni bijve tuaj sa mė shumė kėshilla tė mira. Ati nė qiell do t'u japė atyre, qė e lypin prej tij, Shpirt tė shenjtė.

Romakėve 8:9
Po ju nuk jeni tė trupit, po tė Shpirtit, nė qoftė se Shpirti i Perėndisė rri nė ju. Po nė qoftė se ndokush nuk ka Shpirtin e Krishtit, ky njeri nuk ėshtė i Krishtit.

Apostujve 1:8a
Keni pėr tė marrė fuqi kur tė vijė Shpirti i shenjtė tek ju dhe do tė bėheni dėshmitarėt e mi...

Apostujve 4:31
Pas lutjeve tė tyre u tund vendi ku ishin mbledhur, dhe u mbushėn qė tė gjithė me Shpirtin e shenjtė e shqiptonin me guxim fjalėn e Perėndisė.

Apostujve 7:55
Po ai, qė ishte mbushur me Shpirtin e shenjtė, hodhi sytė nga qielli, pa lavdinė e Perėndisė dhe Jezusin qė rrinte nė anėn e djathtė tė Perėndisė.


PREMTIME TE BUKURA TE KRISHTEREVE — 43

Hebrenjve 12:7
Nė durofshi mundimin, Perėndia sillet ndaj jush porsi ndaj bijve, sepse cili ėshtė ai bir qė s'e mundon i Ati?

Marku 9:23
Dhe Jezusi i tha kėtė: "Nė ke mundėsi tė besosh, tė gjitha tė tjerat janė tė mundshme pėr atė qė beson."

Mateu 6:33
Po tė kėrkoni mė pėrpara mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij, kėto tė gjitha do t'u shtohen juve.

Zbulesa 21:4
Dhe (Perėndia) do tė fshijė ēdo lot nga sytė e atyreve, edhe vdekje nuk do tė ketė mė; as vaje, as tė bėrtitura s'do tė ketė mė, as dhimbje, sepse tė parat shkuan.

1 Pjetri 4:12,13
Miqtė e mi tė dashur! Mos u vijė ēudi pėr provėn e rėndė qė ju gjeti si njė zjarr. Ajo nuk mund t'ju zėrė nė befasi., sepse edhe ju do tė merrni pjesė tė asaj qė pėsoi edhe Jezusi.

Mateu 28:20b
...dhe ja tek jam unė bashkė me ju, pėr ditė, deri nė mbarim tė jetės. Amin.


PREMTIMI NE NGASJE — 44

Hebrenjve 2:18
Sepse ai qė pėsoi vetė kur u nga, mund t'i ndihmojė ata qė i ngasin tė tjerėt.

Romakėve 8:28
Dhe Perėndia e pajtimit do ta dėrmojė Satanin ndėr kėmbėt tuaja sė shpejti.

Jakovi 1:12
Secili tė gėzohet kur tė vihet nė provė dhe t'i qėndrojė asaj; sepse Perėndia do t'ia japė kurorėn e fitimtarit; jetėn e pėrjetshme qė ua premtoi tė gjithė atyre qė e duan.

2 Korintasve 4:17
Vuajtjet qė tani duhet t'i duroj, nuk peshojnė shumė dhe mbarojnė sė shpejti. Ato do tė mė sjellin njė madhėshti qė i kalon tė gjitha pėrfytyrimet dhe qė nuk mbaron.

1 Korintasve 10:13
Vėshtirėsitė nė tė cilat jeni vėnė, nuk janė tej masės njerėzore. Perėndia ėshtė besnik. Ai nuk do tė lejojė t'u shtroheni provave qė i tejkalojnė fuqitė tuaja dhe bashkė me prova, do t'ju japė rrugėdalje e forcė pėr t'u qėndruar.


PREMTIMI I BESIMTAREVE — 45

Zbulesa 21:7
Kush del fitimtar... do t'i trashėgojė tė gjitha dhe unė do tė jem Perėndia e tij ndėrsa ai Biri im.

Zbulesa 3:21
Kush del fitimtar, atij do t'i jap tė drejtėn tė rrijė me mua nė fronin tim sikurse edhe unė dola fitimtar dhe tani jam i ulur bashkė me Atin tim nė fronin e tij.

Zbulesa 3:12
Kush del fitimtar, do ta bėj shtyllė nė tempullin e Perėndisė tim dhe ai do tė mbetet gjithnjė atje. Mbi tė do ta shkruaj emrin e Perėndisė tim si dhe emrin e qytetit tė Perėndisė tim, tė Jeruzalemit tė ri qė do tė zbresė nga qielli, nga Perėndia im. Nė tė do ta shkruaj emrin tim tė ri.

Zbulesa 2:7
Ai qė ka veshė le tė dėgjojė ē'u thotė Shpirti tė krishterėve. Atij qė del fitimtar do t'i jap tė hajė nga pema e jetės qė ėshtė nė mes tė parajsės sė Perėndisė.

Zbulesa 3:5
Kush del fitimtar, do tė jetė i veshur me nje petk tė bardhė tė tillė. Nuk do ta fshijė emrin e tij nga dyert e jetės. Do tė dėshmoj botėrisht para Atit tim dhe para engjėjve tė tij se mua mė takon.


FJALET E PERENDISE MBI SHKURORZIMIN — 46

Mateu 5:32
Pra unė po ju them juve se ai qė le gruan e tij pėr shkak imoraliteti, e bėn atė ta vazhdojė atė, edhe ai qė merr grua tė ndarė, imoralizon.

Luka 16:18
Kushdo qė le gruan e tij dhe martohet me njė tjetėr, bėhet njeri imoral dhe kushdo qė martohet me grua tė lėnė nga burri ėshtė imoral.

Romakėve 7:2,3
Sepse gruaja e martuar ėshtė e lidhur me emrin e burrit derisa ky ėshtė i gjallė, por nėse vdes burri, lirohet nga emri i burrit. Kur rron pra burri, nė u bashkoftė me tjetėr burrė, do tė jetė imorale; por po vdiq burri ėshtė e liruar nga emri e tė mos quhet imorale nė u bashkoftė me tjetėr burrė.

1 Korintasve 7:10,11,39
Edhe tė martuarit i porosis, jo unė, po Zoti, tė mos ndahet gruaja nga burri. Po edhe nė u ndaftė, le tė mbetet e pamartuar ose tė pajtohet me burrin e saj; edhe burri tė mos e lerė gruan e tij... Gruaja ėshtė lidhur (nga emri) pėrsa kohė rron burri i saj; po nė se i vdes burri, ėshtė e lirė tė martohet me cilin tė dojė, vetėm kjo punė tė bėhet edhe me pėlqimin e Zotit.


ARDHJA E DYTE E KRISHTIT — 47

Zbulesa 3:11
Ja tek po vij shpejt, mbaje atė qė ke, qė tė mos marrė kurorėn tėnde.

Marku 8:38
Sepse cilitdo qė t'i vijė turp pėr mua edhe pėr fjalėt e mia pėr kėtė brez imoral e mėkatar, edhe tė Birit tė njeriut do t'i vijė turp pėr tė, kur tė vijė tek madhėshtia e Atit tė tij bashkė me engjėjt e shenjtė.

Mateu 24:27
Nė tė vėrtetė Biri i njeriut do tė vijė papritur e nė mėnyrė tė dukshme pėr tė gjithė, si vetėtima qė dridhet nė qiell prej lindjes deri nė perėndim.

Mateu 24:30
Pastaj do tė duket nė qiell shenja: Biri i njeriut. Tė gjitha fiset e tokės do tė qajnė dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe me madhėshti tė paparė.

Gjoni 14:3
Po shkoj, pra, pėr t'ju pėrgatitur njė vend. Pastaj do tė kthehem t'ju marrė me vete, qė tė jeni edhe ju atje ku do tė jem unė.

Jakovi 5:8
Bėhuni zemėrgjėrė edhe ju, forconi zemrat tuaja; sepse ardhja e
e zotit u afrua.


ARDHJA E DYTE E KRISHTIT — 48

Zbulesa 16:15
"Ja, po vij", thotė Zoti, "si vjen vjedhėsi! Lum ai qė rri zgjuar dhe i ruan petkat e tij. Nuk do tė ecė i zhveshur dhe nuk do tė turpėrohet para tė tjerėve kur ta shohin."

Luka 21:27
Edhe atėhere do tė shohin tė Birin e njeriut duke ardhur mbi re me fuqi e lavdi tė madhe.

Luka 12:40
Dhe ju pra bėhuni gati; sepse i Biri i njeriut vjen nė atė orė qė nuk e mendoni.

Mateu 16:27
Sepse ka pėr tė ardhur i Biri i njeriut me lavdinė e Atit tė tij bashkė me engjėjt e vet dhe atėherė do ta shpėrblejė secilin sipas punės sė tij.

1 Gjoni 3:2
Tė dashur, tani jemi fėmijė tė Perėndisė, po edhe nuk dihet se ēdo tė jemi, veēse e dimė se kur tė shfaqet Ai me tė madhe, do tė jemi po si Ai ; sepse do tė shohim Atė ashtu siē ėshtė.


RRUGA E PERENDISE PER TE NA SHPETUAR

Unė kam nevojė pėr njė Shpėtimtar.

Tė gjithė u bėne fajtorė dhe humbėn madhėshtinė qė Perėndia ua dha. Romakėt 3:23

Por mėkatet e tua tė kanė ndarė ty nga Perėndia.  Isahia 59:2a

Krishti vdiq pėr mua

Sepse edhe Krishti vuajti njėherė pėr shkak tė mėkateve, i drejti pėr tė padrejtėt, qė tė mund tė na ēonte ne tek Perėndia. 1Pjetri 3:18a

Unė kam nevojė tė pendohem pėr mėkatin tim

Ai qė i mbulon mėkatet e tij nuk do tė begatohet, por kushdo qė i rrėfen ato dhe heq dorė prej tyre do tė marrė mėshirė.  Proverbat 28:13

Lėrini, pra, mėkatet tuaja e kthehuni te Perėndia qė t'ju shlyhen ato.  Veprat e Apostujve 3:19a

Unė duhet ta pranoj Jezusin me anė tė besimit

Megjithatė, disa e pranuan dhe besuan nė tė. Ai u dha atyre tė drejtė tė bėheshin fėmijė tė Perėndisė.  Gjoni 1:12

Unė mund tė jem i sigurtė pėr shpėtimin tim

Kush e ka Birin e Perėndisė, ka edhe jetėn.  1 Gjoni 5:12a

"Unė (Mesia) po ju them: Tė gjithė ata qė e dėgjojnė fjalėn time dhe i besojnė Atij qė mė dėrgoi, do tė jetojnė pėrgjithonė.  Ata nuk do tė dėnohen. Tashmė kanė kaluar nga vdekja (shpirtėrore) nė jetėn pėrjetshme."  Gjoni 5:24


If you are interested in receiving additional Scripture booklets, write to the publisher in English at the address below or order online:

World Missionary Press, Inc. 
P.O. Box 120 
New Paris, Indiana 46553-0120 U.S.A.


World Missionary Press Home Page | Go to the Top of This Page